Jadalne rośliny z własnego ogrodu - 1. Nasturcja
Posiadając przydomowy ogródek możemy nie tylko cieszyć się z kolorowych kwiatowych dywanów , ale także skorzystać z ich potencjału spożywczego, leczniczego czy kosmetycznego. Nadeszła wiosna i czas wysiewów nasion w ogródku. Warto pomyśleć o takich kwiatach, które latem pojawią się na stole nie tylko w wazonie lecz też na talerzu.
Będę tutaj sukcesywnie przedstawiać te rośliny ozdobne.
NASTURCJA
Roślina jednoroczna, o długich płożących łodygach. Liście ma tarczowate, zaokrąglone. Kwiaty w kolorze od żółtego do ciemnopomarańczowego, w kształcie płaskiego kielicha z charakterystyczną "ostrogą". Owoc to podwójna rozłupnia.
Nie dość , że ładnie wygląda i smaczna to warto ją sadzić choćby dlatego, że odciąga mszyce od warzyw w ogrodzie, bo bardzo ją lubią i tam gdzie rośnie, bardziej interesują się nią niż innymi roślinami np. warzywnymi.
Wysiew: koniec kwietnia lub w maju do gruntu
w rozstawie 30-40 x 25 cm.
Zbiór : liście młode wiosną
kwiaty od maja do jesieni,
zielone owoce - sukcesywnie, w miarę
przekwitania kwiatów
Surówka z liści ( lub/i kwiatów ) nasturcji :
W równych porcjach zmieszać umyte i posiekane:
- świeże młode liście nasturcji
- liście dziko rosnącej jasnoty białej ( tzw. "głucha pokrzywa" )
- mięta pieprzowa
- melisa
- pietruszka
Polać oliwą, doprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Do surówek można też dodawać kwiaty nasturcji, mają lekko pikantny smak.
"Kapary" z owoców nasturcji:
Młode i niedojrzałe ( zielone) owoce nasturcji marynujemy w zalewie octowej, takiej samej jaką się przygotowuje do marynowania ogórków. Tak spreparowane zastąpią nam kapary ( oryginalne kapary to przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej )Można je dodawać również do sałatek warzywnych czy sosów, ryb i mięs, do kanapek i przekąsek, potraw z jajek, ale w niewielkich ilościach bo mają dość ostry smak i zapach.- zielone owoce nasturcji- 100 ml octu , najlepiej winny lub jabłkowy, jeśli ktoś woli łagodniejszy smak, lub zwykłyjeśli silniejszą marynatę- listek laurowy- kilka ziaren pieprzu- ze 2 ziarna ziela angielskiego- kilka ziaren gorczycy- 2-3 goździki- troszkę soli- odrobina cukru ( ja nie używam )Owoce nasturcji myjemy, gotujemy 10 minut w osolonej wodzie. Wodę odlewamy, owoce przekładamy do słoiczka.Do 1/4 szklanki wody wlewamy octu, dodajemy przyprawy i gotujemy zalewę. Zalewamy nią owoce nasturcji. Zakręcamy słoik i wekujemy 15 min.
Sos z owoców nasturcji:
Na rozgrzaną oliwę lub olej wrzucamy 20-25 owoców nasturcji, 3 ząbki czosnku, małą skrojoną w kostkę cebulkę, można odrobinkę pieprzu czarnego i nieco majeranku. Następnie dodajemy wodę i dusimy pod przykryciem.Owoce po uduszeniu rozgniatamy dokładnie, po odparowaniu wody dodajemy śmietanę, zagotowujemy wszystko i mamy sos.Wersja z pomidorami:Pod koniec duszenia można dodać pokrojone w drobną kostkę i podsmażone wcześniej do formy przecieru pomidory.Możemy włożyć w słoiczki i zawekować ( 10-15 minut) wedle potrzeb.Używać do pulpetów, mięs, ryb, gulaszu, zapiekanek, sera żółtego i do czego kto woli wedle smaku.
Dlaczego warto jeść?
Zawiera prowitaminę A, witaminę C i sole mineralne ( najwięcej żelaza), jest silnie bakteriobójcza i grzybobójcza.
Z tego cyklu - Malwa ogrodowa > TUTAJ
0 komentarze :
Prześlij komentarz