Moje naturalne sposoby na ból głowy
Od czasów dzieciństwa cierpiałam na bóle głowy, przyczyny wtedy nie zostały stwierdzone przez lekarzy a potem jak dorosłam nikt mi ich nie diagnozował. Według mnie mają różnorodne podłoże, raz są to bóle napięciowe ( np. stres ), innym razem od napiętych mięśni kręgosłupa, inne były związane z wahaniami hormonów (na skutek menstruacji) a czasem może też i migrenowe. Głowa może też boleć na skutek odwodnienia organizmu, kiedy za mało pijemy, wtedy czasem wystarczy uzupełniać płyny. Przyczyna może też być niedosypianie lub zaparcia, bo wtedy nie pozbywamy się toksycznych składników przemiany materii, które po prostu przedostają się do krwi i zatruwają organizm, przyczyną bólu głowy może być też pożywienie na które reagujemy alergicznie.
Naturalne sposoby radzenia sobie w sytuacjach bólu głowy, które podaję zostały wypróbowane przeze mnie przez lata. Od trzech lat nie stosuję farmaceutycznych środków przeciwbólowych , jedynie w bardzo skrajnych przypadkach ( ani innych tabletek oprócz wit D3 i ewentualnie jakiś minerałów czasem ), więc muszę sobie radzić w inny sposób.
Skuteczność jest różna ale w wielu wypadkach pomagają na tyle ,że tabletka przeciwbólowa nie jest konieczna, każdy może wypróbować te sposoby dla siebie.
Najlepiej stosować je ( jeden z nich lub klika ) od razu jak tylko głowa zaczyna "ćmić" i nie czekać aż ból się rozwinie.
Sok z ziemniaków
Surowe ziemniaki obrać ze skórki, umyć, wycisnąć sok w sokowirówce ( lub inaczej ).
Wypić pół szklanki.
Napar z tymianku
Łyżkę ziela tymianku zaparzyć w pół litrowym garnuszku, popijać sobie w ciągu dnia, można zalać powtórnie wodą i znów wypić ( ja wpijam około 1 litra w ciągu iluś godzin razem z drugim zalaniem ).
Tymianek działa dezynfekująco i antybakteryjnie na przewód pokarmowy oraz zawiera olejek eteryczny.
Tymianek działa dezynfekująco i antybakteryjnie na przewód pokarmowy oraz zawiera olejek eteryczny.
Kawa z cytryną
Wiele leków na ból głowy i migrenę zawiera połączenie kofeiny i witaminy C. Naturalny odpowiednik uzyskamy łącząc filiżankę mocnej kawy ( kawa podniesie nieco ciśnienie i rozszerzy naczynia krwionośne ) z sokiem z połówki cytryny na filiżankę. Do smaku można się przyzwyczaić. Można dodać nieco miodu. Ja nie stosuję już tego sposobu, ponieważ nie piję kawy ale kiedyś pomagał.Wypicie kawy z cytryną u niektórych osób może nie zadziałać a nawet nasilić ból, kawa i cytrusy należą bowiem do wyzwalaczy migreny, więc raczej na bóle typowo migrenowe raczej nie stosować.
Ponoć pomaga na kaca , w tym celu nie stosowałam więc nie sprawdziłam :)
Nalewka bursztynowa
Drobinki bursztynu zalać spirytusem, odstawić na co najmniej dwa tygodnie. Smarować skronie, czoło, miejsca bolące, szyję i kark. Pomaga głównie na bóle głowy od kręgosłupowe, również na bóle mięśni, zwłaszcza kręgosłupa.
"Prostowanie" kręgosłupa
Pomocne przy bólach głowy na skutek napięć karku i szyi, oraz pochodzących od problemów z kręgosłupem. Często stosuję.
Ćwiczenie opisałam > TUTAJ
Bardzo ciepła kąpiel
Bardzo ciepły prysznic lub kąpiel może pomóc w przypadku napięciowego
bólu głowy (rozluźnia mięśnie), jednak ze względu na rozszerzanie naczyń
krwionośnych przez gorącą wodę nie jest wskazany przy migrenie - może
ją wywołać.
Chłodny kompres
Chłodny kompres z wody na kark i czoło, czasem pomaga. Przykładałam też kompres na czoło z gazy zamoczonej w chłodnej wodzie z odrobiną octu, jak się nagrzewał to moczyłam znowu w chłodnej wodzie.
Wyrównywanie ciśnienia śródczaszkowego
Ćwiczenie z medycyny tybetańskiej, które wyrównuje ciśnienie śródczaszkowe, "odtyka" nos.
Stosuję przy "zatkanym" nosie i przy uczuciu "ciężkości", zablokowania w zatokach, oraz przy bólach głowy.
Nabrać powietrza, zatkać nos i powoli i delikatnie "wydmuchiwać" powietrze "przez nos", będziemy czuć jakby powietrze wychodziło uszami, powinno być wrażenie odtykania nosa, zatok.
Pomaga przy zatkanym nosie i bólu głowy spowodowanym zatokami lub zaburzonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.
Pomaga przy zatkanym nosie i bólu głowy spowodowanym zatokami lub zaburzonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.
Świece Hopi
Świece Indian Hopi pomagają przy od zatokowych bólach głowy oraz wyrównują ciśnienie śródczaszkowe ( "odtykają" również nos i zatoki )
Instrukcje podają stosowanie świec w pozycji leżącej, ja stosuję ten zabieg w pozycji siedzącej. Takiego sposobu nauczyłam się od terapeutki na targach medycyny naturalnej i wydaje mi się on bardziej sensowny niż w pozycji na leżąco, w dodatku w tej pozycji można go wykonać na sobie samemu.
Amol
Amol, preparat ziołowy w formie nalewki do użytku zewnętrznego i wewnętrznego z apteki. Stosowałam go zewnętrznie przy bólach głowy do smarowania skroni i czoła oraz karku, niestety jego jakość od pewnego czasu znacznie spadła, ponieważ producent zmodyfikował recepturę i zmniejszył ilość olejku mentolowego ( chłodzące właściwości mentolu powodują zablokowanie receptorów, które wytwarzają ból głowy ), tym samym nalewka jest dużo mniej skuteczna niż wcześniej, trzeba jej więcej zużyć by jakiś efekt uzyskać ( wiadomo dla producenta to lepiej bo większe zyski przy mniejszych kosztach ).
Taka polityka firmy mi nie odpowiada, za taką samą cenę mam gorszą jakość i mniejszą skuteczność, więc ograniczyłam kupowanie, nie będę im nabijać kieszeni.
Akupresura
Punkty akupresury pomocne przy bólach głowy opiszę za jakiś czas, ponieważ muszę zrobić do tego rysunki.
Do jednej szklanki letniej wody dodać sok z jednej cytryny i 2 łyżeczki soli himalajskiej. Dobrze wymieszać i wypić.
c.d.n
Mikstura na migrenę
Właśnie dostałam od cioci info o miksturze, która jej pomogła, powiedziała ,że ból przeszedł jej po około pół godzinie:Do jednej szklanki letniej wody dodać sok z jednej cytryny i 2 łyżeczki soli himalajskiej. Dobrze wymieszać i wypić.
c.d.n
0 komentarze :
Prześlij komentarz