7 paź 2015

Dziko rosnące owoce jadalne ( jesień ) - Przetwory ze śliwki lubaszki

Dziko rosnące owoce jadalne  ( jesień ) - Przetwory ze śliwki lubaszkiW Polsce rośnie kilka gatunków dzikich śliw, największe znaczenie mają : ałycza, tarnina ( w stanie świeżym niejadalna, czasem po przemarznięciu )  i lubaszka.
Dwóch pierwszych nie spotkałam na swoim terenie, natomiast różne odmiany lubaszki rosną zarówno w parkach jak i w lesie i te opiszę.

Śliwa lubaszka to krzew lub niewielkie drzewko o jajowatych liściach. Występuje w różnych odmianach:

- mirabelka - owoce barwy żółtej o słodkim miąższu odstającym od pestki, kuliste w kształcie i                     zwykle nieco większe od innych
- psiarki - mają bardzo gorzką skórkę
- damaszki - są większe, jasnoczerwone lub fioletowe
- prunele - pokryte woskowym nalotem

Kiedy będziecie zrywać owoce czeremchy, czy inne dzikie owoce lub zioła, pamiętajcie by nie ogałacać drzew ze wszystkich owoców, zostawić trochę dla innych ludzi ( tych bardziej potrzebujących, skromnie materialnie sytuowanych lub chorych ) czy ptaków i innych zwierząt, które przecież przyczyniają się do roznoszenia nasion ( np. pestek ) i wzrostu tych roślin w tym czy innych miejscach.

Kto ma ogródek czy sad, może posadzić takie rośliny u siebie, można tez dosadzać w lasach, by było jak najwięcej :)


Powidła "Leśne" ze śliwek mirabelek i czeremchy

 

 • Śliwki mirabelki jeśli zrywamy z drzewa kładziemy na słońcu aż dobrze dojrzeją, jeśli zbieramy już opadnięte przygotowujemy od razu. 
 • Myjemy, usuwamy pestki. Jeżeli pestki nie odchodzą od miąższu można je usunąć po rozgotowaniu, wybierając je z garnka.
 • Kładziemy wydrylowane śliwki do płaskiego garnka, dolewamy minimalnie wody i stawiamy na małym gazie ( kładę na palnik metalową płytkę, która zapobiega przypalaniu się zgęstniałych owoców do dna garnka ), rozgotowujemy i smażymy do uzyskania gęstawej masy. Najlepsze powidła uzyskujemy zagęszczając owoce w pewnych odstępach czasu przez 2-3 krotne gotowanie krótsze w ciągu 2-3 dni. Kto chce może dodać cukier.  Ja nie używam cukru w trakcie robienia przetworów. Dżemy ,marmolady i powidła słodzę miodem dopiero po otworzeniu słoika przed spożyciem.
 • Do zgęstniałej masy śliwkowej po zdjęciu z gazu dodaję surową pulpę ( bez pestek) z czeremchy > zobacz TUTAJ , proporcje pół na pól w/g mnie są najlepsze smakowo ( można dodać mniej ).
 • Wkładamy do słoików, dobrze zakręcamy i pasteryzujemy  > zobacz TUTAJ
 • Możemy zmiksować, jeśli chcemy uzyskać "gładką" konsystencję i dobre zmieszanie smaków
Dzięki dodaniu czeremchy powidła mają ciekawy leśny smak, dlatego nazwałam je leśnymi :)

Inna wersja tych powideł to taka z dodatkiem przecieru z gruszek ( naturalnie słodzi i przełamuje nieco bardzo kwaśny smak mirabelek ) lub jabłek ( bez czeremchy)


Powidła ze śliwek mirabelek i jabłek 


Przepis jak wyżej, tylko nie dodajemy czeremchy, a przecier z jabłek dodajemy nieco wcześniej, by chwilę się przesmażył ze śliwkami.


Marmolada z mirabelek i innych owoców


Składniki:
 • 1/2 kg mirabelek
 • 1/2 kg rajskich jabłek ( lub innych dzikich )
 • 1/2 kg jabłek ogrodowych
 • 1/2 kg owoców z czeremchy
 • 1kg cukru ( ja robię bez cukru i słodzę miodem przed spożyciem )
 • cynamon lub starta skórka z cytryny
Umyte mirabelki, rajskie jabłka i owoce czeremchy zalać małą ilością wody, rozgotować i przetrzeć przez sitko ( najlepiej każdy rodzaj osobno )
Jabłka ogrodowe umyć, obrać, pokroić usunąć części niejadalne, rozgotować z małą ilością wody, dodać wcześniej zrobione przeciery, wsypać cukier i razem podgotować. Pod koniec dodać mielony cynamon lub odrobinę startej skórki z cytryny.
Gorącą marmoladę wlewać do wyparzonych słoików, napełniając po brzegi o dobrze zakręcić.
Najlepiej zawekować, choć niektórzy nie wekują a pozostawiają do ostygnięcia.

 

Suszone śliwki mirabelki


Dojrzałe owoce rozłożyć na sitach lub blachach wyłożonych słomą lub papierem i pozostawić w przewiewnym suchym miejscu na 3-4 dni, żeby przewiędły. Następnie rozłożyć na sitach do suszenia i dosuszyć w piekarniku lub na płycie obracając w razie potrzeby.
Innym sposobem jest wysuszenie w suszarce do grzybów.
Przechowywać w słoikach, puszkach lub innych pojemnikach z pokrywkami.


Zobacz inne przetwory z dziko rosnących owoców:

http://psprzelotem.blogspot.com/2015/10/dziko-rosnace-owoce-jadalne-jesien-sok.html0 komentarze :

Prześlij komentarz