10 kwi 2015

Podbiał i Pokrzywa

PODBIAŁ :

 

Zawartość substancji czynnych: 

śluzy ( do 8% , więcej w liściach niż kwiatach ), garbniki, goryczki ( więcej w liściach niż w kwiatach), flawonoidy (rutyna, hiperozyd i awikularyna, więcej w kwiatach niż w liściach ), fitosterol, kwasy wielofenolowe, cholinę, oraz sole mineralne bogate w cynk, karotenoidy, olejek eteryczny, flawonoidy.
W surowcu  z Australii i Norwegii znaleziono alkaloid pirolizydynowy - senkirkinę, w pochodzących ze środkowej i zachodniej Europy pokrewną tussilaginę.
 
Działanie lecznicze: 

Odwary z liści powlekają błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz zmniejszają podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pobudzają ruchy nabłonka rzęskowego, wyzwalając odruch wykrztuśny. Jednocześnie flawonoidy łagodnie obniżają napięcie mięśni gładkich dróg oddechowych i oskrzeli ułatwiając odkrztuszanie. Garbniki natomiast działają ściągająco i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku a olejek eteryczny lekko przeciwbakteryjnie.
Kwiaty mają silniejsze od liści działanie rozkurczowe a liście silniejsze działanie powlekające i ściągające.

Działanie niepożądane:

Ze względu na obecność alkaloidów pirolizydynowych należy unikać stosowania przetworów z podbiału przez dłuższy czas.

Zastosowanie:

Przetwory z liści w lekkich stanach nieżytowych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, z objawami bólu gardła, utrudnionym przełykaniem i odkrztuszaniem.
W przewlekłym zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego i w zanikowym, suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu. Niekiedy podaje się liść podbiału w mieszankach w stanach zapalnych przełyku.

Kwiat podbiału stosowany jest podobnie jak liść w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych o łagodnym przebiegu, zwłaszcza u osób starszych, u których obserwuje się często skurcz oskrzeli. Również w przypadku tzw. "suchego kaszlu"

Zewnętrznie: odwary z kwiatów podbiału stosuje się w postaci przemywań i okładów w łojotokowym zapaleniu skóry, w stanach zapalnych i odczynach rumieniowych skóry, w oparzeniach słonecznych I i II stopnia. W celach kosmetycznych na tłustą cerę.


c.d.n

 

POKRZYWA 

 

Zawartość substancji czynnych:
 
flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, kwasy organiczne ( glikolowy, glicerowy), witaminy m.in. C, K ( całkiem sporo ), B2, kwas pantotenowy ( B5), prowitaminę A, ksantofil, chlorofile A i B ( do 0,75%) , protoporfiryny, fitosterole ( jak beta-sytosterol), związki aminowe ( m.in. histaminę,  acetylocholinę serotoninę), kwas mrówkowy,sole mineralne ( głównie wapń i żelazo ), fitosterol, lecytynę, substancje woskowe i śluzowe, ponadto nie ustalone bliżej związki zwiększające odporność organizmu na infekcje.

Działanie lecznicze:
 
Napary z liści lub świeże liście zalecane są w schorzeniach: stanów zapalnych i nieżytów dróg moczowych, zbyt skąpym wydalaniu moczu,  pomocniczo w  kamicy moczowej i skazie moczanowej, chorobie reumatycznej oraz niektórych chorobach skórnych, zwłaszcza wieku młodzieńczego, oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jak łagodne biegunki, nieżyty żołądka lub lub jelit ( zwłaszcza w nieżycie śluzowo-błoniastym jelit ), schorzeniach wątroby, wrzody żołądka, również w nieznacznych krwotokach z przewodu pokarmowego, płuc, macicy, nosa, przy cukrzycy, niedokrwistości, , żylaki odbytu, gruźlica płuc, żółtaczka, czerwonka, zbyt obfite krwawienia menstruacyjne, nerwo- i mięśnio-bóle. Służą w chorobie reumatycznej i skazie moczanowej.
Odwary z pokrzywy stosuje się w niektórych zaburzeniach przemiany materii, wynikających z niedoboru pewnych mikroelementów. Można je podawać dawcom krwi, wykazujący okresowo zapotrzebowanie na jony żelaza.

Zewnętrznie : do obmywań owłosionej skóry głowy w łupieżu i łojotoku ( lepsze działanie daje korzeń ), a 
                       także do irygacji w zapaleniu pochwy i upławach.


Liście pokrzywy wchodzą w skład gotowych mieszanek ziołowych produkowanych przez Herbapol: Reumogran, Reumosan ( reumatyzm, gościec, nerwobóle ), Diabetosan (działanie przeciwukrzycowe), Vagosan ( do irygacji i przemywań w niektórych chorobach kobiecych ) c.d.n 

Jak możemy je smacznie zjeść > sprawdź

0 komentarze :

Prześlij komentarz