22 maj 2015

Rozepnij kręgosłup

ROZEPNIJ KRĘGOSŁUP


W czasie przerwy pewnego kursu zawodowego, prowadząca akurat zajęcia pani psycholog "sprzedała" mi proste ćwiczenie, którym sama sobie kiedyś pomogła poprawiając znacznie stan swojego kręgosłupa.

Ćwiczę czasem i uważam, że warto się nim podzielić  :)

Wyobraź sobie że Twój kręgosłup to taki długi ekspres, który składa się z 24 ząbków  ( 24 kręgi kręgosłupa w ścisłym znaczeniu ).

Stajesz wyprostowany z rękoma opuszczonymi w dół.
Ważne jest, by ćwiczenie wykonywać powoli.

ROZPINANIE

Wyobraź sobie, że powoli rozpinasz te kolejne "ząbki suwaka", zaczynając od kręgu u podstawy czaszki, schylasz głowę jakbyś chciał zwinąć ciało w "kłębek", liczysz sobie po kolei kręgi, które "rozpinasz".

Nie robisz tego tak jakbyś robił normalny skłon do przodu, tylko ciało jest bardziej "zwijane", więc broda zaczyna dotykać szyi po "rozpięciu" siedmiu kręgów i dalej głowa idzie w dół blisko ciała powoli, stopniowo.

Liczysz sobie kolejne "rozpinane" "ząbki suwaka", ręce zwisają sobie swobodnie w dół, nie usztywniamy ich i nie nadajemy kierunku.

Po "odpięciu" ostatniego kręgu powinniśmy móc dotknąć dłońmi podłogi, jeśli nie dotykamy nic nie szkodzi, to jeszcze nie nasz czas :),  nie róbmy tego na siłę.

ZAPINANIE

Teraz powolutku zaczynamy "zapinać" nasz "suwak" zaczynając od ostatniego kręgu w odcinku lędźwiowym podnosimy się w taki sam sposób jak wcześniej schylaliśmy licząc od 24 aż do 7 kręgu szyjnego. 

W tym momencie powinniśmy być wyprostowani z głową schyloną i podbródkiem dotykającym szyi ( tak jak na początku zaczynaliśmy ) 
"Rozpinamy" ostatnie siedem kręgów ruchem "rozwijającym" z "kłębka".

Następnie bierzemy głęboki oddech jednocześnie unosząc wyprostowane ręce do góry nad głowę po czym wydychamy powietrze jednocześnie opuszczając ręce.

Jeśli zwrócimy teraz uwagę na naszą postawę, w jakiej pozycji teraz jest nasz kręgosłup zauważymy, ze przybrał pozycję dla niego właściwą. Starajmy się zapamiętywać tą pozycję, odczucie ciała i pilnować tej prawidłowej postawy.

Oczywiście powinno się ćwiczyć systematycznie.


Inne ćwiczenie na bóle kręgosłupa i głowy TUTAJ

Domowy ekstrakt z kasztanowca na bóle kręgosłupa i mięśni TUTAJ0 komentarze :

Prześlij komentarz